Klimber P jest pierwszym wyczynowym, ultralekkim glajtem Niviuk’a w klasie EN-D. Certyfikowany, przeznaczony dla tych pilotów, którzy chcą więcej: więcej osiągów więcej aerodynamiki, więcej adrenaliny. Idealny dla doświadczonych pilotów przekraczających aktualne granice, których oczekiwania są bardzo wymagające. Paralotnia dająca ogromną przyjemność związaną z przygodą latania hike&fly, czy biwakowego jest do tego idealnym narzędziem z najwyższej półki.

Główny celem zespołu R&D było znalezienie doskonałego kompromisu pomiędzy maksymalnymi osiągami a minimalną wagą i objętością. Uzyskany rezultat przekroczył oczekiwania co do komfortu zarówno w locie, jak i po spakowaniu. I wszystko to po spełnieniu najwyższych wymogów certyfikacyjnych oraz bezpieczeństwa, które od zawsze są priorytetem i znakiem firmowym Niviuk’a.
Klimber P charakteryzuje się zaskakująco krótkim i szybkim startem, jest całkowicie przewidywalny i bez tendencji do nadmiernego wyprzedzania pilota.  Dzięki temu pilot może wystartować z najbardziej stromej pochyłości, najwęższego grzbietu lub najbardziej nieregularnego terenu, nawet w najbardziej złożonych warunkach atmosferycznych.
Zasadnicze znaczenie w projekcie i budowie tego modelu miała kombinacja technologii i materiałów, które są lekkie ale nadzwyczaj wysokiej jakości: górna galeria wykonana jest z bezoplotowej Dyneemy natomiast niższa galeria i liny główne są zrobione z bezoplotowego Edelridu; 5.5 mm taśmy Dyneema są zakończone Interlock System’em(IKS) zamiast klasycznych maillonów,
Górna i dolna powierzchnia jest wykonana z ultralekkiej tkaniny Porcher 27g; wzmocniona krawędź natarcia z tkaniny 32g i prętów Nitinol pozwoliła na zmniejszenie wagi i lepszy przepływ powietrza na profilu, przy jednoczesnej zdolności do utrzymania kształtu otwartych komór. Wewnętrzna architektura skrzydła została zoptymalizowana by zmniejszyć wagę i utrzymać optimum obciążenia profilu.

Uzyskany efekt jest godny uwagi od pierwszego lotu. Klimber P ma niewiarygodną zdolność wybierania noszeń dzięki jego profilowi i trymowaniu. Z maksymalną szybkością zbliżającą się do 60 km/h, pilot będzie mógł utrzymać doskonałą linię lotu dzięki jego doskonałości, skrajnej lekkości skrzydła i jego skutecznego profilu aerodynamicznego.

Jednak cały potencjał i możliwości tego skrzydła są użyteczne pod jednym prostym warunkiem: pilot posiada odpowiednie umiejętności. Sterowanie tego nowego modelu wymaga specjalnej uwagi. Klimber P jest 3 – rzędowcem , który zachowuje się jak 2 – rzędowiec. Używanie taśm C powoduje zwiększenie osiągów i prędkości bez jakichkolwiek deformacji profilu.
Klimber P to wspaniała dokładna i czuła konstrukcja, ze sterówkami, które pozwalają, żeby pilot miał maksymalną kontrolę nad glajtem nawet w silnej turbulencji.

Z wydłużeniem rzędu 7, skrzydło daje poczucie stabilności i pewności w każdym momencie. Pomimo zmniejszonej wagi Klimber P jest daleki od gwałtownych albo bezwładnych reakcjami, dając całkowicie przewidywalny charakter, który dostarcza doskonałego, użytecznego feedback’u.

Finalnie długie i płynne drogi sterowania dostarczają szerokiego zakresu szybkości i pozwalają na absolutną kontrolę, zwłaszcza podczas lądowania w wąskich albo skomplikowanych miejscach.
Z Klimber’em P pilot ma dużo opcji aby wybrać miejsce lądowania bez ryzyka przeciągnięcia i po dokładnym wylądowaniu może zakończyć albo kontynuować swoją przygodę.

Podobnie jak wszystkie skrzydła w wersji P, w standardzie, Klimber P jest dostarczany z systemem IKS 1300kg(łączącym taśmy z linami).Pomimo, że 25 krotnie lżejszy(0,2g), system IKS ma wytrzymałość 1300kg, w porównaniu z klasycznymi mailonami. IKS jest ultralekkim systemem łączącym zaprojektowanym specjalnie do bardzo lekkiego wyposażenia górskiego.