R-Bus jest pierwszym skrzydłem tandemowym Niviuk’a zaprojektowanym do trajek i może latać z obciążeniem do 500 kilogramów. Jest również odpowiedni do mniejszej masy startowej, nie wyłączając startu tandemowego z nóg PPG.
Koncepcją projektantów było stworzenie idealnego narzędzia zarówno dla profesjonalistów, jak i pilotów rekreacyjnych.

R-Bus to konstrukcja odporna, stabilna i bardzo trwała. Doskonale wyważony, z bardzo dobrym rozkładem energii samostateczny profil daje możliwość bardzo bezpiecznych i komfortowych startów i lądowań pilota z pasażerem.

Wzmocniona struktura wewnętrzna, zoptymalizowany kształt profilu, umożliwiają doskonały i zrównoważony rozkład masy, czyniąc skrzydło zdolnym do transportu do 500 kg. Niska masa własna, wzmocnienia profilu prętami Nitinolu zdecydowanie zmniejszają bezwładność i utrzymując konstrukcję sztywniejszą, z idealnym kształtem krawędzi natarcia.

Jednak pierwszy krok do doskonałego doświadczenia lotu to dobry start. Zaprojektowany profil pozwala na szybkie i dokładne wypełnienie, bez tendencji do wyprzedzania. Perfekcyjnie skontrolowana faza startu jest możliwa dzięki systemowi         A Assist System pozwalającemu pilotowi przymocować taśmy A do trajki pozostawiając wolne ręce do komfortowej obsługi uchwytów sterowniczych.
Kolejna zaleta to profil pozwalający na wspaniałe obciążenie skrzydła, w rezultacie którego start odbywa się na bardzo małej odległości, z małą prędkością i nie wymaga dużego ciągu silnika. R-Bus pozwala pilotowi wraz z pasażerem szybko i łatwo znieść się w powietrze, nawet w bardzo słabych warunkach.

Sterowność skrzydła podczas lotu to ogromna radość i komfort. Jego podwójny układ sterowniczy umożliwia pilotowi łatwą kontrolę, skuteczne zakręty bez wkładania dużego wysiłku: skrzydło ma zarówno główne sterówki, jak i system sterowania podczas używania speed’a, który pozwala na wykonywanie zakrętów bez zaciągnięcia sterówki, unikając deformowania profilu i strat osiągów. Jest to również bardzo skuteczne narzędzie do kompensacji bezwładności silnika lub momentu obrotowego.
R-Bus posiada profil samostateczny o dużej wydajności, oferujący doskonałe prędkości przelotowe i maksymalne. Z nowym systemem trymerów pilot może dokładnie skontrolować zarówno kierunek jak i szybkość, bez względu na obciążenie skrzydła.

Inna siła R-Bus’a to jego wysoka stabilność(również z małymi obciążeniami). Skuteczność profilu przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i umożliwia wytracenie energii, a tym samym łatwe i miękkie lądowania. W wypadku awarii silnika, zmniejszone opadanie to ogromna zaleta pod względem bezpieczeństwa(-2.5 m/s przy obciążeniu 420 kg).

Odpowiedni dla szerokiego zakresu PPG i trajek, R-Bus jest dostępny w dwóch rozmiarach: 37 m² (idealny dla lekkich trajek,
wietrznych obszarów albo startu z nóg, przy umiarkowanym wietrze) i 40 m² (doskonały dla cięższych trajek).

W związku z możliwością różnego rodzaju podwieszeń, R-Bus zawiera dłuższe o 1m linki sterówek i speed’a. Pilot powinien
wyregulować i dostosować je do swoich wymagań.

Tkanina, liny, wielkość skrzydła mogą być zmienione i przystosowane do indywidualnych preferencji pilota.
W tym celu prosimy o ewentualny kontakt.

 

Użycie trymerów w R-Bus’ie: